A Helsinki központjában zajló építkezés lázában ég a város, ahol a munkagépek és építőmunkások már gőzerővel dolgoznak azon, hogy megvalósítsák Európa legnagyobb start-up campusának alapjait. A projekt a Maria 01 nevű kezdeményezés bővítése, amely egy közösségi munkatér és eseményhelyszín a vállalkozók és befektetők számára, valamint a nagyobb cégek számára, akik szeretnének együttműködni technológiai start-upokkal. Az utcán lévő már meglévő létesítmények több mint 240 start-upnak adnak otthont, amelyek a város első kórházának épületeiben találhatók. A kórházat a 19. században alapították, és Helsinkiben hírhedt volt a pestises betegek kezeléséről. Jelenleg a 20,000 négyzetméteres terület innovatív egészségügyi technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológiák start-upjainak központja.
Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója elmondta, hogy a közösség a projekt alapja. „Összehozzuk az embereket, hogy kapcsolatokat építhessenek és különböző forrásokat találjanak vállalkozásaik növekedéséhez.” Az irodai környezet számos előnnyel jár, beleértve a biliárdasztalt, asztalifocit, futó- és jégfürdő klubokat, valamint a finn kultúrához illően, egy szaunát is. Runeberg mosolyogva jegyezte meg, hogy „nem lehetnénk igazi start-up központ, ha nem lenne saját szaunánk!”
A közös munkaterek a technológiai cégek számára már jól beváltak Észak-Európában, azonban a Maria 01 a legnagyobb a régióban. Az egész projekt nonprofit szervezetként működik, amelynek részben Helsinkinak köszönhetően több mint 6 millió eurót fektettek be az indulása óta 2016-ban. Runeberg úgy véli, hogy a három új épület befejezése után, 2028-ra a campus Európa legnagyobb start-up központjává válik, ezzel 50,000 négyzetméterrel bővítve a területet. Az év végén elindítanak egy gyorsítót programot is, amely a gyors növekedésű start-upok támogatására és irányítására összpontosít. Az eddigi tagok, jelenlegi és volt tagok már összesen több mint 1 milliárd eurót gyűjtöttek össze, amely a finn start-upok által évente megszerzett korai fázisú tőke körülbelül 40%-át jelenti.
Ruben Byron, egy belga start-up társalapítója, amely felhőszolgáltatásokat kínál mesterséges intelligencia fejlesztők számára, elmondta, hogy az üzemeltetés során a központ forró asztalain kezdte, és mostanra körülbelül 40 fős csapatot irányít a volt kórház privát irodáiból, valamint távoli munkavégzéssel. „Nagyszerű tapasztalat volt, hogy itt tudtunk fejlődni” – mondta Byron. Finnország, bár nem olyan kiforrott és világszerte ismert, mint más európai start-up központok, például Svédország vagy az Egyesült Királyság, az utóbbi két évtizedben folyamatosan egyre inkább felhívja magára a figyelmet a technológiai színtéren. A kis északi ország, amelynek lakossága körülbelül 5,6 millió, már 12 egybilliós üzletet, azaz unicorn céget adott a világnak, például az alvás- és fitnesz nyomkövető gyűrűt, az Oura-t, a Supercell és Rovio játékfejlesztőket, valamint az étel házhoz szállító platformot, a Woltot.
Tavaly a Startup Blink, egy globális index, amely több mint 100 országot térképez fel, Finnország start-up ökoszisztémáját a nyugat-európai 7. legjobbnak, míg a világ 14. legjobbnak rangsorolta. Az index kiemeli a Maria 01-hez hasonló központokat, a magas állami és egyetemi támogatottságot, valamint a Slush-t, amely egy hatalmas éves nonprofit találkozó a globális start-upok és befektetők számára. Emellett a finn üzleti kultúra átláthatóságát is hangsúlyozza. Jack Parker, egy helsinki székhelyű alapító, aki eredetileg Newcastle-ből származik, a következőket mondta: „A finn emberek hitelesek. Az egó nem játszik szerepet. Ha kapcsolatba lépek valakivel, akkor nyolcból tíz alkalommal valószínű, hogy válaszolni fog.”
A finn jobboldali koalíció, amely 2023-ban került hatalomra, azon dolgozik, hogy az országot még magasabbra emelje a globális rangsorokban. A kormány hivatalos programjában célja, hogy Finnország vezető szerepet töltsön be egy dinamikus start-up és növekedési cég ökoszisztéma elősegítésében. Marjo Ilmari, a Business Finland start-up szolgáltatási csapatának vezetője elmondta: „Nem csak a rangsorokról van szó.” 2024-ben a Business Finland 112 millió eurót fektetett be start-upokba, ami 30%-os növekedés az előző évhez képest. „A valódi cél az, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol az úttörő start-upok felemelkedhetnek és valóban globális kihívásokkal nézhetnek szembe.”
Az ügynökség bízik benne, hogy ez elősegíti a finn gazdaság növekedését, amely 2023-ban recesszióba került, és jelenleg lassú helyreállításon megy keresztül, a Finn Bank előrejelzése szerint az idei évben a növekedés kevesebb mint 1% lesz. Az ország emellett próbálja vonzani a globális tehetségeket is, különböző start-up engedélyekkel az olyan nemzetközi alapítók számára, akik szeretnék növelni vállalkozásaikat Finnországban. Ezek a vállalkozók jogosultak egy úgynevezett „lágyindítási” támogatási csomagra, amelyet a Business Finland biztosít. Lalin Keyvan, egy török származású vállalkozó, aki a Maria 01-ben dolgozik, elmondta, hogy ez a program volt az egyik fő oka annak, hogy Helsinkibe költözött.
A Business Finland marketingkampányai nemcsak a gazdasági előnyöket hangsúlyozzák, hanem a társadalmi és életmódbeli tényezőket is: a finn emberek általában a jólétet helyezik előtérbe, emellett ingyenes oktatás, valamint támogatott egészségügy és gyermekgondozás is elérhető. „Nem kell választanod a magas növekedésű vállalat építése és az élet élvezete között, mert mindkettőt megteheted” – mondta Ilmari. Azonban kérdéses, hogy mindez elegendő-e ahhoz, hogy Finnország versenyezni tudjon Európa érettebb start-up központjaival. Az adatok azt sugallják, hogy még hosszú az út a szomszédos Svédországhoz, amely régóta a skandináv start-up színtér kedvence, több mint 40 unicorn céggel, köztük a Spotify-jal, a Klarna fizetési platformmal és a King játékfejlesztővel.
A Startup Blink ökoszisztéma rangsorában Svédország a második helyen áll Európában, a legjobb pedig az EU-ban. Az elmúlt évtizedben Svédország több mint 29 milliárd dollárt vonzott a tőkebefektetések terén, míg Finnországban ez a szám alig haladta meg a