A Wikipédia, a világ egyik legismertebb online enciklopédiája, jogi lépéseket tesz az új Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályai ellen, amelyeket a Wikimedia Foundation, a Wikipédia mögött álló nonprofit szervezet, úgy véli, hogy veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőinek biztonságát, valamint a káros tartalom eltávolításának lehetőségét a weboldalról. A Wikimedia Foundation bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon rendelkezéseivel kapcsolatban, amelyek a legszigorúbb kötelezettségek alá vonhatják a Wikipédiát, az új törvény értelmében. Phil Bradley-Schmieg, a szervezet vezető jogi tanácsadója elmondta, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól”.

A brit kormány a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy elkötelezett a törvény végrehajtása mellett, de nem kívánt kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokat. A szakértők szerint ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, bár ez csupán annak egy szűk részét érinti. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere kifejtette, hogy az Online Safety Act rendkívül összetett, és széleskörű hatással lesz a brit állampolgárok szólásszabadságára és más emberi jogaikra. A törvény hatályba lépésével a várakozások szerint további jogi kihívások várhatóak, mivel sokan úgy vélik, hogy a törvény túlzott terheket ró a kisebb, ártalmatlan weboldalakra, míg mások azt állítják, hogy a jogszabály és annak végrehajtása túl gyenge és nem elégséges.

Az Online Safety Act megköveteli a szabályozótól, az Ofcom-tól, hogy a platformokat számos tényező alapján kategorizálja, többek között a felhasználók számát és a kínált funkciókat tekintve. Az „1. kategóriás” besorolású weboldalak, amelyek a legmagasabb szintű kötelezettségekkel rendelkeznek, további feladatok elé néznek a felhasználók védelmében. Egyszerűen fogalmazva, azok a weboldalak, amelyek lehetővé teszik, hogy milliónyi brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmat osszon meg, a legvalószínűbb, hogy 1. kategóriába kerülnek. E szabályok eredetileg a legnagyobb kockázatot jelentő szolgáltatásokra irányultak, azonban a Wikipédia aggodalmát fejezte ki, hogy a definíciók annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra nézve, hogy a Wikipédia is 1. kategóriába kerüljön.

Ha ez bekövetkezik, az súlyos következményekkel járhat az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, és a Wikimedia Foundation szerint ez a probléma nemcsak az Egyesült Királyságot érintheti. A szervezet rámutatott arra, hogy az új kötelezettségek értelmében szükségessé válhat az önkéntesek személyazonosságának ellenőrzése, ami szerintük komoly adatvédelmi kockázatokat jelenthet, beleértve az adatszivárgásokat, a zaklatást, a bosszantó perek lehetőségét vagy akár az önkéntesek bebörtönzését autoriter rendszerek által. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Foundation globális advocacy alelnöke hangsúlyozta, hogy ez a helyzet azt eredményezheti, hogy az emberek kevésbé érzik magukat biztonságban, amikor a Wikipédiához kívánnak hozzájárulni.

A Wikimedia Foundation fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy nem az Online Safety Act általános érvényességét, vagy a Category 1 szolgáltatások további kötelezettségeit vitatja, hanem a szabályozó által, az Ofcom által a legszigorúbb kötelezettségek alá eső weboldalak kiválasztására vonatkozó „Kategorizációs Szabályozás” egyes részeit kérdőjelezi meg. A Foundation álláspontja szerint a jelenlegi definíciók nemcsak a Wikipédia és hasonló oldalak téves besorolásához vezethetnek, hanem figyelmen kívül hagyhatják azokat a platformokat is, amelyeknek valóban szigorúbb szabályokat kellene követniük.

Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében megjegyezte, hogy a szabályozás nemcsak a Wikipédia „alacsony kockázatú” szolgáltatásait túlszabályozhatja, hanem nem is veszi észre a brit társadalmat valóban foglalkoztató szolgáltatásokat, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalakat. A Wikimedia Foundation hangsúlyozza, hogy önkéntesei már most is hatékonyan végeznek munkát a káros tartalom eltávolításában. A 2024-es Southport-i gyilkosságokat követően az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak a megbízható és semleges információk biztosításán.

Ben Packer hozzátette, hogy a Wikimedia Foundation-nak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a Szolgáltatási Titkár jogellenesen járt el a szabályok megalkotásakor. Általában nehéz jogi felülvizsgálatot nyerni a szabályozások ellen. Az Ofcom még nem kategorizált semmilyen szolgáltatást, de már kérte az információkat számos weboldaltól, beleértve a Wikipédiát is, és várja a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozatában megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Foundation döntését, hogy megkérdőjelezi a Szolgáltatási Titkár által az Online Safety Act keretében megalkotott kategorizációs szabályokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o