Sir David Attenborough, a neves természetfilmes dokumentumfilm-készítő, nem csupán a közelgő 99. születésnapját ünnepli, hanem bemutatja egyik legfontosabb filmjét, az Ocean-t, amely szerinte döntő szerepet játszhat a biodiverzitás megmentésében és a klímaváltozás elleni harcban. A film premierje a londoni Royal Festival Hall-ban zajlott, ahol a brit király is tiszteletét tette, és megjegyezte, hogy nehezen hiszi el, hogy Attenborough már a 99. évét tapossa. A rendezvényen számos híresség is jelen volt, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. A film különlegessége, hogy nem csupán új természeti jelenségeket mutat be, hanem a világ óceánjainak állapotát és a velük kapcsolatos tudásunk fejlődését is dokumentálja Sir David élete során.
Attenborough élete során tapasztalta meg az óceánok gyönyörűségét, és emlékszik első búvárkodására az Ausztrál Nagy Korallzátonynál 1957-ben, amikor annyira lenyűgözte a látvány, hogy elfelejtett lélegezni. Azóta azonban drámai csökkenés figyelhető meg az óceánok élővilágában, és a film üzenete egyértelmű: „Majdnem kifutottunk az időből.” Az Ocean filmben látható megrázó felvételek bemutatják, hogy a fenékhálós halászat mennyire káros hatással van az óceánok élőhelyeire, és hogyan pusztítja el az ott élő élőlényeket. Attenborough szerint ez a módszer nemcsak hogy hatékonytalan, de rendkívül pazarló is, mivel a halászok által kifogott halak több mint háromnegyedét gyakran el is dobják. Ezen kívül a fenékhálós halászat óriási mennyiségű szén-dioxidot szabadít fel, hozzájárulva a globális felmelegedéshez, miközben sok kormány támogatja ezt a gyakorlatot.
A film a világ óceánjainak állapotáról és a bennük rejlő lehetőségekről szól, és Attenborough, aki szinte 100 éve járja a Földet, azt állítja, hogy az óceán nemcsak hogy képes regenerálódni, hanem gyorsabban is helyreállhat, mint azt valaha képzeltük. Az óceánok állapotának romlása miatt sokáig úgy érezte, hogy elveszítette a reményt a jövőről, de az a felfedezés, hogy az óceánok képesek a regenerálódásra, új reményt adott neki. Különösen a bálnák története szolgál számára optimizmus forrásaként. A 20. században a bálnavadász ipar körülbelül 2,9 millió bálnát ölt meg, ami a történelem legnagyobb tömeges kiirtásának számít. A bálnafajok túlnyomó többsége a kihalás szélén állt, de 1986-ban a közvélemény nyomására világszerte betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot, ami után a bálnák populációja gyorsan elkezdett helyreállni.
A film rendezője, Keith Scholey, aki 44 éve dolgozik együtt Sir David-del, elmondta, hogy Attenborough energikus és inspiráló személyiség, aki mindig új dolgokat tanít a vele dolgozó kollégáknak. Szavai szerint minden egyes együttműködés során kreatív és tanulságos élményben van részük. A film üzenete világos: az óceánok védelme kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából, és a világ országai ígéretet tettek arra, hogy védik az óceánok egyharmadát. Sir David reméli, hogy az Ocean film hatására a politikai vezetők komoly lépéseket tesznek az ígéreteik betartására a következő hónapban esedékes ENSZ konferencián.
A film premierje előtt Attenborough elmondta, hogy az óceán képes újraéledni, és ha hagyjuk, nemcsak hogy helyreáll, hanem virágzásnak is indulhat. A kutatók szerint egy egészséges óceáni ökoszisztéma képes lenne több szén-dioxidot megkötni, ami segítene megvédeni a bolygót a klímaváltozástól. „Előttünk áll a lehetőség, hogy megvédjük éghajlatunkat, élelmiszerünket és otthonunkat” – jelentette ki Attenborough. Ahogy ünnepli 99. születésnapját, továbbra is küzd a természet megóvásáért, amelynek szépségét és csodáit egész életében bemutatta nekünk. Az Ocean film a mozikban debütál, és a célja, hogy felhívja a figyelmet a fenyegetett óceánok védelmére, valamint a jövő generációinak felelősségére.