Az űrkutatás területén mindig is voltak olyan felfedezések, amelyek nemcsak a tudományos ismereteket bővítették, hanem mélyebb hatással voltak az emberi pszichére is. Ilyen pillanat volt például, amikor az első űrszondák visszaküldték az első képeket a Földről, vagy amikor egy másik bolygóról érkezett hír az élet nyomairól. Most azonban egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk, ugyanis a K2-18b nevű exobolygón egy olyan gáz nyomaira bukkantak, amely a Földön egyszerű tengeri élőlények által keletkezik. Ez a felfedezés új reményt adhat arra, hogy valójában nem vagyunk egyedül az Univerzumban, és a tudós, Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem csillagászati intézetének professzora úgy véli, hogy közel állunk a válaszhoz a legnagyobb kérdések egyikére.

A tudományos közösség reakciója vegyes. Míg sokan izgatottan várják a következő lépést, mások aggodalmukat fejezik ki, hogy micsoda hatással lesz ez ránk, emberekre, ha valóban életet találunk egy másik világon. Az emberi történelem során számos történet született olyan lényekről, akik az égen laknak, és az 1900-as évek elején a Mars felszínén megfigyelt egyenes vonalak alapján sokan úgy vélték, hogy egy fejlett civilizáció otthona lehet. Az ilyen elképzelések a sci-fi kultúra gazdag tárházát hozták létre, amelyben repülő csészealjak és zöld kis űrlények szerepeltek. Azonban a közvélemény gyakran félelmet érzett a külső világokkal való találkozásokkal kapcsolatban, hiszen sokszor a kommunizmus terjedésétől tartottak.

Mivel évtizedek teltek el, a tudományos világ most már sokkal fejlettebb eszközökkel rendelkezik. Az eddigi legmeggyőzőbb bizonyítékok egy másik bolygón való életre nem a Marsról vagy a Vénuszról származnak, hanem egy olyan bolygóról, amely több száz trillió mérföldnyire kering egy távoli csillag körül. A NASA eddigi keresései a Marsra összpontosultak, de 1992 óta a kutatás irányvonalai megváltoztak, amikor felfedezték az első olyan bolygót, amely egy másik csillag körül keringett. Azóta közel 6000 exobolygót fedeztek fel, de sok közülük nem alkalmas az élet számára, mivel túl forrók vagy túl hidegek ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínükön.

Madhusudhan professzor úgy véli, hogy a galaxisunkban akár több ezer olyan bolygó is létezhet, amelyek alkalmasak lehetnek az élet számára. A tudósok folyamatosan dolgoznak olyan műszerek fejlesztésén, amelyek képesek elemezni az exobolygók légkörének kémiai összetételét. Ambíciójuk szinte hihetetlen, hiszen az a céljuk, hogy a távoli világok légkörén átszűrődő csillagfény segítségével az élet nyomait, az úgynevezett biosignatúrákat keresik. A NASA James Webb Űrteleszkópja, amely felfedezte a K2-18b bolygón a gáz jelenlétét, a valaha épített legfejlettebb űrteleszkóp. Azonban a JWST-nek megvannak a korlátai, mivel nem képes észlelni a kis bolygókat, mint a Föld, vagy azokat, amelyek nagyon közel vannak a szülecsillagukhoz.

A NASA új tervei között szerepel a Habitable Worlds Observatory (HWO), amely az 2030-as években indul, és képes lesz felfedezni az élet szempontjából ígéretes bolygók légkörét. Ezen felül az Európai Déli Obszervatórium (ESO) is tervez egy rendkívül nagy teleszkópot, amely a chilei sivatag tiszta égboltját figyeli meg. Mindezek a fejlesztések ígéretesek, azonban Madhusudhan professzor hangsúlyozza, hogy még ha sikerül is bizonyítania a biosignatúrák létezését, az nem jelent majd tömeges ünneplést az élet felfedezése miatt, mivel a tudományos vita folytatódik.

A jövőbeli űrmissziók közé tartozik a NASA Dragonfly űrszondája is, amely 2034-ben landol Titan, a Saturnusz egyik holdján. Ezen a különleges világon, amelyet szén alapú vegyületek borítanak, a tudósok remélik, hogy megtalálják az élethez szükséges alapanyagokat. Az elmúlt évtizedekben a tudományos közösség megnövekedett érdeklődést mutatott a Mars és más holdak életképessége iránt, és a közeljövőben több küldetés is célba ér, hogy felfedezze az élet lehetőségeit.

A tudósok egyre inkább azon a véleményen vannak, hogy a nem is olyan távoli jövőben az élet felfedezése más bolygón történhet, amely nemcsak tudományos szempontból, hanem az emberi létezés szempontjából is hatalmas jelentőséggel bír. Az élet felfedezése más világokon új perspektívákat nyithat meg az emberiség számára, és alapjaiban változtathatja meg a saját magunkról alkotott képünket. Ahogy Madhusudhan professzor fogalmazott, a találkozás más életformákkal egy új lépés lenne az evolúciónkban, amely a társadalmi határok, nyelvi és politikai különbségek eltűnéséhez vezethet. Ez a felfedezés nemcsak reményt, hanem egy mélyebb megértést is hozhat arról, hogy hol helyezkedünk el az Univerzumban, és segíthet abban, hogy felismerjük, mindannyian egy sokkal nagyobb egész részei vagyunk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8jwj90ejno