Katy Perry, a világszerte ismert popénekes, és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő mellett a rakétán utazott Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS bemondója is, aki elmondta, hogy a repülés egyik legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, és néhány pillanatra megtapasztalhatták a súlytalanság állapotát. A fedélzeten volt még Aisha Bowe, volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, civil jogi aktivista, valamint Kerianne Flynn, filmproducer is.

A New Shepard rakéta Texas nyugati részén, a tervezett indítóhelyéről indult el, helyi idő szerint 08:30-kor. A kapszula ejtőernyősegítséggel landolt, míg a rakétatartó is visszatért Texasba. A kapszulában tapsolás és ujjongás hallatszott, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje a legelsőként kiszálló Lauren Sánchez-t. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Pár másodperc szünet után hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt,” folytatta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de nagyon élő.”

Ezután Katy Perry lépett ki a kapszulából, és megcsókolta a talajt, majd az ég felé emelt egy margarétát, hiszen lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretnék megállni és értékelni a földet” – mondta. A legutolsóként Kerianne Flynn lépett ki, és az ég felé mutatva kiáltotta: „Elmentem az űrbe!”

A rakéta indítását egy hírességekből álló nézőközönség figyelte a földön. Khloé Kardashian, aki a megfigyelőplatformról beszélt, elmondta: „Nem is gondoltam, mennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármit is álmodsz, az elérhető számunkra, különösen a mai világban. Álmokat kell kergetni, kívánj a csillagokra – és egyszer talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey beszélt barátjáról, Gayle Kingről, és elárulta, hogy ő idegesen repül. „Minden alkalommal, amikor repülünk, a legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül” – mondta. „Ez most egy fal legyőzése a félelem ellen.”

A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótát, így a legénység nem vezette manuálisan a járművet. Az utolsó olyan női űrutazásra több mint 60 éve került sor, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta egyedüli küldetés keretében űrbe utazott a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik teljesen női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén.

A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, ezért minden sikeres indítás jelentős, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatások érdekében végzik a küldetéseiket, az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség képviselői – saját okból utaznak az űrbe” – nyilatkozta Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések izgalmasak, de talán frusztrálóak is lehetnek az űrtudósok számára.”

A űrrepülés a közösségi médián vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől a haragig mindenféle véleményt kifejeztek. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője elmondta: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek arról szóltak, hogy ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai utaznak a Marsra’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd a szobát, a időzítés szörnyű.'” Ugyanakkor sokan pozitívan nyilatkoztak is, mondván: „Ez annyira menő, Katy Perry az űrbe megy.”

Harrison, aki korábban a NASA Mars-küldetésein dolgozott, megjegyezte, hogy a női csapat talán „kicsit megváltoztatja a demográfiát, hogy ki akar majd valami ilyesmit csinálni.” „Társadalmilag talán hatással voltak” – tette hozzá. A repülés utáni sajtótájékoztatón a nők közül kettő is reagált a küldetés kapcsán felmerült kritikákra, például a költségekkel kapcsolatban. Gayle King úgy vélekedett, hogy „aki kritikát fogalmaz meg, az nem igazán érti, mi történik itt.” Elmondta, hogy az űrhajósok hatalmas, pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez úgy érezte, hogy dühös a kritikák miatt, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Origin irodájában, hogy megnézzék a több ezer alkalmazottat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a küldetésekbe.

A Blue Origin, a magán űrvállalat, amelyet Bezos alapított 2000-ben, eddig nem tette közzé a jegyárakat, de egy 150,000 dolláros előleg szükséges a helyfoglaláshoz. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúra fejlesztésén is dolgozik, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakéta tervezése teljesen újrahasználható, és az indítófokozat visszatér a kilövőpadra függőleges landolásra minden repülés után, csökkentve a költségeket. Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két napos képzésen készítik fel, amely a fizikai erőnlétre, az vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság kezelésére összpontosít.

A űrturizmus fellendülése kritikákat váltott ki, hogy túlságosan exkluzív és környezetkárosító. A támogatók ugyanakkor azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és elérhetőbbé teszik az űrt. Brian

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo