Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át jótékony célokra kívánja fordítani. Gates elmondása szerint a jótékonysági tevékenységeit a saját alapítványán keresztül kívánja felgyorsítani, és tervezi, hogy az alapítvány működését 2045-re befejezi. A bejegyzésében, amit csütörtökön tett közzé, hangsúlyozta, hogy fontos számára, hogy halála után ne az maradjon meg az emberekben, hogy „gazdag emberként halt meg”. A 69 éves üzletember eddig már 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) adományozott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog elköltni, a piaci helyzet és az infláció függvényében.
Gates a bejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Jólét evangéliuma” címet viseli. Carnegie érvelése szerint a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyonukat a társadalomnak. Gates idézte Carnegie szavait, miszerint „Aki így gazdagon hal meg, az megbukik”. Az újabb ígéret egyértelműen a jótékony adományozás felgyorsítását jelzi. Eredetileg Gates és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog haláluk után is. Amikor erről a változásról kérdezték, Gates a BBC Newshour műsorában elmondta, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valóban sürgős a helyzet” – fogalmazott. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”
Bár Gates vagyonának 99%-át elajándékozza, valószínűleg még így is milliárdos marad. A Bloomberg szerint a Microsoft alapítója a világ ötödik leggazdagabb embere. A bejegyzésében egy idővonalat is bemutatott, amelyen a jelenlegi nettó vagyonát 108 milliárd dollárban határozta meg, és egy nagy, kézzel rajzolt nyilat illusztrált, amely 2045-re közel nulla értékre mutatott. Gates azt is megjegyezte, hogy az alapítvány a saját tőkéjéből fogja finanszírozni a 200 milliárd dolláros adományozást.
Bill Gates 1975-ben alapította meg a Microsoftot Paul Allennel, és a cég a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a vállalattól, 2000-ben lemondott ügyvezető igazgatói posztjáról, és 2014-ben a vezérigazgatói székéről is. A pénz adományozására Warren Buffett és más filantrópok inspirálták őt, azonban a kritikusai szerint Gates a jótékony státuszát arra használja, hogy elkerülje az adófizetést, és az alapítványának túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszeren.
A bejegyzésében Gates három fő célt is megfogalmazott az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek felszámolása, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró megszüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára. Gates kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország irányába, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetéseiket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak a legszegényebb emberekért” – írta. „De egy dolog biztos: minden munkánk során a Gates Alapítvány támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítenek az embereknek és országoknak kilábalni a szegénységből.”
A BBC Newshour műsorában Gates élesebben fogalmazott, amikor Elon Muskot kritizálta, aki szerint a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium által végrehajtott költségcsökkentések miatt gyermekek halnak meg. „Ezek a költségcsökkentések nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliókat” – válaszolta Gates. „Nem gondoltuk volna, hogy a világ leggazdagabb embere ilyet tenne.” Gates említette a gázai tartományban, Mozambikban lévő kórház számára tervezett támogatások lemondását is, amelyet Donald Trump tévesen állított, hogy „óvszereket finanszíroz Hamasznak”. Musk később elismerte, hogy a kijelentés téves volt, de a költségcsökkentés tovább folytatódott. Gates csalódását fejezte ki amiatt, hogy Musk hirtelen megszüntette a támogatásokat, és ezt igazságtalan módon jellemezte. „Ez komoly dolog” – tette hozzá.
A Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatója, amely a BBC jótékonysági ága, és különálló a hírszolgáltatástól. Gates elmondta, hogy élvezi a vagyonának átadását, és nem tart attól, hogy ezzel a gyermekeit szegénnyé tenné.