Ukrán hírszerzők szerint sikerült leleplezniük egy magyar állam által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az volt, hogy információkat gyűjtsön Ukrajna védelmi rendszereiről a két ország határán. Az ukrán biztonsági szolgálat, a SBU, két gyanúsított magyar kém letartóztatásáról számolt be, akiket azzal vádolnak, hogy titkos információkat gyűjtöttek. Az SBU közleménye szerint „Ukrajna történetében először lepleztünk le egy magyar katonai hírszerzői hálózatot, amely kémkedési tevékenységet folytatott államunk kárára”.

A magyar külügyminiszter, Péter Szijjártó nyilatkozatában óvatosságra intett, és azt mondta, hogy az ilyen vádakat „propagandának” kell tekinteni, amíg hivatalos információk nem állnak rendelkezésre. Az ATV magyar televízió műsorában úgy fogalmazott, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmazzák az anti-magyar propagandát, amely gyakran kiderül, hogy valóságtartalma nincs”. Szijjártó nem tagadta közvetlenül a vádakat, de pénteken közölte, hogy két ukrán diplomatát kiutasítottak Budapestről. Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, amelyek mindkettő szoros szövetségesei Ukrajnának, de Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke többször is Oroszország mellett állt ki az ország ukrán inváziója óta.

Az állítólagos kémhálózatot a magyar katonai hírszerzés hozta létre, hogy adatokat gyűjtsön a légvédelmi rendszerek elhelyezkedéséről és számáról, valamint a jogérvényesítő hatóságok munkatársairól és járműveikről a nyugati Kárpátalján. A Kárpátalja Ukrajnának a Magyarországgal közös 137 kilométeres határvidéke. Az SBU állítása szerint a kémek információkat gyűjtöttek a helyi lakosság hangulatáról is, hogy előre jelezzék, hogyan reagálnának egy esetleges magyar katonai incursionra. Az SBU nem adott arra utalást, hogy az állítólagos kémkedés Oroszország javára történt volna.

A letartóztatott férfi és nő – akiket az SBU „árulóknak” nevezett – a korábbi ukrán katonai tagok közé tartoztak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelete alatt álltak. Az SBU tájékoztatása szerint a férfi átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen a felügyelőjének, és pénzt, valamint kommunikációs eszközt kapott cserébe. Az SBU nem részletezte, hogyan leplezték le a hálózatot. A gyanúsítottakat otthonaikban tartóztatták le, és telefonokat, valamint egyéb bizonyítékokat foglaltak le, amelyek arra utaltak, hogy kémkedéssel foglalkoztak. A letartóztatottakat hazaárulással vádolják, amely akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is sújtható.

A Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok már a háború kezdete óta feszültek, amely több mint három éve tart. Orbán kormánya megpróbálta blokkolni az EU ukrajnai segélycsomagjait, ellenezte az orosz olajra és gázra vonatkozó szankciókat, és kifejezte ellenállását Ukrajna EU-tagságával szemben. Magyarország 1999 óta a NATO tagja, de Orbán hatalomra jutása óta a kormány politikája gyakran ütközik a nyugati álláspontokkal. Orbán kormánya az egyetlenek között van Európában, amely szoros kapcsolatokat tart fent Oroszországgal a háború után is.

Bár a letartóztatások és az állítólagos kémhálózat leleplezése viszonylag kisebb eseménynek tűnik, figyelembe kell venni, hogy Ukrajna határa Magyarországgal távol esik a harcok vonalától, és nem befolyásolja a kelet- és délkeleti frontvonalakat, ahol Oroszország Ukrajna területének körülbelül 20%-át ellenőrzi. Ugyanakkor Oroszország, amely rakétákat és drónokat használ Ukrajna különböző részeinek célba vételére, érdeklődhetett a katonai eszközök elhelyezkedése iránt.

A brit védelmi miniszter, Sir Ben Wallace a BBC Radio 4 Today műsorában arra figyelmeztetett, hogy ez nem az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot aláásó tevékenységekkel vádolja. Hozzátette, hogy az állítólagos célpontok katonai jellege miatt ez a helyzet sokkal súlyosabbá válik. Wallace azt is megkérdezte, hogy ki lenne a végső címzettje a hírszerzési információknak, amelyeket állítólag Ukrajna határain belül gyűjtöttek. Az ukrán kémkedés leleplezése a NATO egységének fenntartása szempontjából is aggasztó, különösen, mivel Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke éppen Moszkvában tartózkodik, hogy részt vegyen a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünneplő rendezvényen. A hírek nemcsak Ukrajna, hanem az egész NATO számára figyelmeztető jelként szolgálnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy8dx16q3nzo