Az Egyesült Királyság folyói rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, ami a következő három hónapban tovább romolhat, figyelmeztetett a Központi Ökológiai és Hidrológiai Intézet (CEH). Ez a helyzet komoly aggodalmakat vet fel a háztartások, mezőgazdasági termelők és vállalkozások vízellátásával kapcsolatban. Az Előrejelzések szerint az idei tavasz Angliában a legszárazabb volt 1961 óta, míg az északi területek a legszárazabb évkezdettel néznek szembe csaknem egy évszázada. A májusi hónapra szinte az Egyesült Királyság összes területén alacsony vagy normál alatti folyószintek várhatóak, kivéve Délnyugat-Angliát és Dél-Wales-t.
A környezetvédelmi ügynökség közölte, hogy az Egyesült Királyság közepes aszálykockázattal néz szembe, és figyelmeztette a háztartásokat a vízkorlátozások lehetőségére. Mark Owen, az Angling Trust halászati vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja hangsúlyozta, hogy a következő két-három hét „döntő” lesz annak megállapításában, hogy az ország aszályba kerül-e. Jelenleg még nem számítanak aszályra, de a rendkívül száraz időjárás hatásait már most is tapasztalják.
Számos gazda már kénytelen öntözni a terményeit, ahelyett, hogy az esőre támaszkodna, ami általában később szokott történni. Nick Deane, egy gabonatermesztő gazda Norfolkból elmondta a BBC News-nak, hogy már márciusban elkezdte öntözni a földjeit. „Vízkorlátozást kell bevezetnünk, és el kell döntenünk, hogy mely területekre juttatjuk el a vizet, hogy fenntartsuk a növények növekedését” – tette hozzá. Figyelmeztetett, hogy ha az aszály rendkívül hosszú ideig tart, akkor a gazdák nehezen tudják előállítani az élelmiszert, és a behozatalra is nagyobb mértékben támaszkodniuk kell.
Az idei száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyságban több terület égett le a tűz által, mint bármely más évben. Az utolsó aszály 2022 júniusától augusztusáig tartott, ami a legforróbb nyár volt 2018-cal együtt, és az 1890 óta mért ötödik legszárazabb nyár. Öt vízmű cég hosepipe tilalmakat vezetett be, amelyek 19 millió embert érintettek, és a vízi útvonalakat is korlátozták. Az aszályt hat hónap nagyon száraz időjárása előzte meg.
Bár a 2024-es esős nyár és a mérsékelten csapadékos tél azt jelenti, hogy a vízellátások jobb állapotban vannak, a korai száraz időjárás kockázatokat hordoz. Stephen Turner, a CEH hidrológusa elmondta, hogy a korai száraz időjárás „potenciálisan nagyobb kockázatot jelent a vízforrásokra később az év folyamán, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik”.
Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke figyelmeztetett, hogy a vízműveknek vízkorlátozásokat kell bevezetniük a vízellátás védelme érdekében, ha a száraz időjárás folytatódik. Jelenleg a legfontosabb kérdések közé tartozik, hogy mikor esik legközelebb az eső, és amikor ez megtörténik, mennyit fogunk kapni. Vannak jelek arra, hogy az időjárás változékony lesz a következő héten, és csapadék várható a nyugati területekről.
A vízellátás különböző helyekről származik, attól függően, hogy a régiók földrajzi és geológiai jellemzői mit diktálnak. Általánosságban elmondható, hogy Dél-Angliában hosszabb időbe telik, hogy aszályba kerüljön, de onnan hosszabb idő is, hogy kijöjjön, mivel az esővíz sokáig tárolódik a föld alatt és lassan jut el a folyókhoz. Ezzel szemben Észak-Angliában gyorsan lépnek fel az aszályok, mivel a tározók intenzívebben használatosak vízellátásra.
A vízművek akkor vezetnek be hosepipe tilalmakat, amikor a vízellátás egy bizonyos alacsony szintre csökken. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a vízi járművek mozgását, és korlátozhatja a nem létfontosságú vállalkozások, például autómosók számára elérhető víz mennyiségét. A legszélsőségesebb forgatókönyvben a háztartások és vállalkozások számára elérhető víz mennyiségét is korlátozhatják, de erre legutóbb 1976-ban volt példa.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdálkodási Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet a legszárazabb részletek vízellátásának biztosítása érdekében a jövőbeni aszályok érdekében. A Water UK, amely a vízipart képviseli, egy új nemzeti vízhálózat létrehozását szorgalmazza Angliában, hogy a vizesebb területekről a legnagyobb szükségletekhez mozgathassák a vizet. A gazdák azt is kérik, hogy több kormányzati támogatást kapjanak, valamint kevesebb bürokráciát, hogy saját tározókat építhessenek. Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermesztők közösen építettek egy tározót, amely négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. A csoport elmondta, hogy a tervezési engedélyek beszerzése költséges és nehézkes volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy együtt dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás ellenállásának javítása érdekében, és több gazdából álló csoportok létrehozását tervezik, hogy közösen dolgozzanak saját tározóik fejlesztésén. Az elkövetkező időszak kihívásai arra figyelmeztetnek, hogy a száraz időjárás komoly hatással lehet a mezőgazdaságra és a vízellátásra az Egyesült Királyságban.