A Just Stop Oil nevű klímaaktivista csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik. Az aktivistáit sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandáloknak tartják, és a zavaró akciói miatt sokan gyűlölik őket. A csoport azonban azt állítja, hogy nyert, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gáztanúsítványok, mostantól kormányzati politika. De vajon valóban nyertek-e, és ez a feloszlás a klímaaktivista akciók által okozott káosz végét jelenti?
Hayley Walsh, egy 42 éves tanár és háromgyermekes édesanya, szíve hevesen dobogott, miközben a közönség soraiban ült a Theatre Royal Drury Lane-ben január 27-én, amikor Hollywoodi csillag, Sigourney Weaver a West End debütáló Shakespeare-előadásában szerepelt. Hayley, aki a Just Stop Oil aktivistája, azonban saját drámát tervezett. Amikor Weaver Prospero karaktere azt mondta: „Jöjj, mondom!”, Hayley felpattant a helyéről, és Richard Weir társaságában, aki egy 60 éves gépészmérnök Tyneside-ból, a színpadra rohant. Konfettiágyút indítottak el, és kifeszítettek egy transzparenst, amely a következő feliratot viselte: „Több mint 1,5 fok globális hajótörés” – utalva arra, hogy 2024 lesz az első év, amikor a globális átlaghőmérséklet-emelkedés átlépte az 1,5 °C-os küszöböt.
Ez a Just Stop Oil akció klasszikus példája volt. A célpont híres volt, ami garantálta a nyilvánosság figyelmét, az üzenet pedig egyszerű és a csoport jellegzetes narancssárga színében jelent meg. A közönség reakciója szintén tipikus volt: a füttykoncert és a káromkodás közepette többen is „idiótáknak” nevezték őket. A Just Stop Oil egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, amely az fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének leállítására törekszik, közvetlen akciókat alkalmazva, hogy felhívja a figyelmet a problémára. Az aktivistáit már „bűnöző kultusznak” nevezték, míg a Daily Mail „őrültnek” titulálta őket, mondván, hogy a csoport tagjai számos ember életét megnehezítették önző tetteikkel.
A csoport akciói között szerepelt, hogy levest öntöttek egy Van Gogh képre a Nemzeti Galériában, krétaport robbantottak a Sheffieldi Világbajnokság alatt, szétverték a Magna Carta egy példányát őrző vitrin üvegét a Brit Könyvtárban, ideiglenes festéket permeteztek a Stonehenge köveire, és még Charles Darwin sírját is megrongálták. De a csoport közúti tiltakozásai okozták a legnagyobb zűrzavart és a közvélemény haragját. 2022 novemberében 45 Just Stop Oil tag felmászott a M25 autópálya fölé, ezzel súlyosan megzavarva a forgalmat több mint négy napon keresztül. Az emberek lekésték a repülőjáratokat, orvosi időpontokat és vizsgákat, míg ezrek várakoztak órákon át a dugókban.
A Just Stop Oil az Extinction Rebellion (XR) mozgalomból nőtt ki, amely 2018-ban indult, és több ezer embert vonzott az utcákra, „ellenállás fesztiváljának” nevezett akciókkal. Az XR akciói 2019 áprilisában csúcsosodtak ki, amikor a tüntetők a főváros több részét is megbénították, és egy nagy rózsaszín hajót helyeztek el az Oxford Circus közepén. A látvány és a zűrzavar hatalmas médiafigyelmet generált, de a rendőrség dühös volt, mivel több száz rendőrt kellett átirányítaniuk az utcai tüntetések miatt. 2019 végére a tüntetések rendőrségi költsége már 37 millió fontra rúgott. A mozgalmon belül heves viták zajlottak a stratégiáról; sokan úgy érezték, hogy a tüntetéseknek kevésbé kellene konfrontatívnak és zavarónak lenniük, míg a kemény mag azt érvelt, hogy a közvetlen akciók hatékonyabbak.
A Just Stop Oil 2022. február 14-én alakult meg, és más típusú akciókat indított, mint az XR. A csoport tevékenységeit egy kis stratégiai csoport irányította, amely gondosan megtervezte az akciókat, és a tagok toborzására mobilizáló csapat is dolgozott. Az akciók rengeteg nyilvánosságot generáltak, de ugyanakkor hatalmas ellenállást is kiváltottak. Politikai vezetők minden fontos pártból felszólaltak a csoport ellen, a rendőrség pedig új hatáskörökért folyamodott. Új bűncselekmények születtek, például a nemzeti infrastruktúra zavarása és a „lekötés”, azaz amikor valaki magát lánccal vagy ragasztóval egy helyhez rögzíti.
A csoport vezetői tagadják, hogy a hatósági fellépés befolyásolta volna a csoport döntését arról, hogy feloszlik. A Just Stop Oil álláspontja az, hogy megnyerték a harcot, mivel a kormány most azt állítja, hogy nem tervez új olaj- és gáztanúsítványokat kiadni. A csoport tagjai közül többen úgy vélik, hogy a klímaválság súlyosbodott, és a jövőbeni akcióikra vonatkozóan már most is új stratégiák kidolgozása zajlik. A csoport utolsó akcióját április végén tervezik, amely az eddigi zavaró akciók végét jelenti. Azonban nem meglepő módon, a csoport tagjai szerint elképzelhető, hogy új név alatt, új célokkal folytatják a zavaró tevékenységeiket.