Az Egyesült Királyság ritka vadon élő állatainak egy része, köztük veszélyeztetett madarak és emlősök, súlyos veszélynek van kitéve a legutóbbi heves fűtüzek miatt, amelyek a kihalás szélére sodorják őket – figyelmeztettek a természetvédők. Az ilyen tüzek következményeként a hen harrier (a vörös vércse) és a vízi pocok (az Egyesült Királyság leggyorsabban csökkenő emlőse) populációja is drámaian csökken. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, arról számolt be, hogy a Powysban, Abergwesyn környékén zajló tüzek elpusztították a helyi aranylilek, vagyis a gyönyörű brit hegyvidéki madarak utolsó megmaradt költőhelyeit.
Idén eddig 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) terület égett le az Egyesült Királyságban, amely egy Birminghamnál is nagyobb területet jelent. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1,400 tűzesettel küzdöttek meg, így a tűzoltóság arra figyelmezteti az embereket, hogy „felelősségteljesen” viselkedjenek, és jelentsenek bármilyen gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust közölte, hogy 2025 „a legrosszabb évnek” ígérkezik a humán eredetű tüzek szempontjából az országban. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy „rendkívül aggódnak”, mivel úgy tűnik, hogy ez az év lesz a legrosszabb a vadon élő állatok tűz általi pusztulása szempontjából.
A tűzesetek számának növekedését részben a márciusi rekord száraz időszak és a szokatlanul magas hőmérsékletek okozhatják. A 2024-es év alacsony tűzesetszáma szintén hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradt, ami táplálékul szolgálhatott a tüzeknek. A Coed Cadw, a walesi Faunavédelmi Alapítvány szerint „pótolhatatlan” területet érintettek a tűzesetek Allt Boeth közelében Aberystwyth-nél, ahol a védett kék harangvirágok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust jelentette, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a Marsden Moorban, West Yorkshire-ben. Észak-Írországban, a Morne-hegységben a gerinctelen állatok és a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy hangsúlyozta, hogy „ez a táplálékláncban is végigfut”, mert anélkül, hogy a gerinctelenek megvolnának, a madarak, amelyek táplálékául szolgálnak, szintén eltűnnek. A kormányzati támogatás, amely segíti a gazdákat és a földmunkásokat a tőzeglápok helyreállításában, kulcsfontosságú a tüzek megelőzése érdekében, miközben a bolygó felmelegedéséhez hozzájáruló szén-dioxidot is megkötik, és élőhelyet biztosítanak.
A természetvédelmi szervezetek, például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) szintén aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már így is komoly fenyegetettségnek van kitéve az élőhelyeik elvesztése és az amerikai vidrák általi ragadozás miatt. Az olyan kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek üregekben élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és a táplálékforrásaik elpusztulnak. Az INCC képviselője, Rob Parry elmondta, hogy „a vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlős”, és hozzátette, hogy a walesi hegyvidéken vannak a legutolsó élőhelyeik, így ha ezeket a területeket megégetik, az borzalmas következményekkel jár a populációjuk számára.
A legutóbbi tűzesetek a barnamedvék költőhelyeire is hatással voltak, amelyek nyolc párja az Amman-völgyben él, ahol a tűz óriási területeket pusztított el. „Néhány héttel ezelőtt még bőségesen volt elegendő területük, hogy táplálékot találjanak a fiókáik számára, de most hirtelen ez eltűnt” – mondta Parry, aki aggódik a madarak túlélése miatt. A hen harrier és az énekesmadarak is súlyosan érintettek, mivel a hen harrier számára nemrégiben végrehajtott természetvédelmi erőfeszítések ellenére a madarak száma folyamatosan csökken.
A természetvédelmi szervezetek sürgetik a gazdák által végzett kontrollált égetések szorosabb felügyeletét, valamint a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A Natural Resources Wales (NRW) szerint a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tavalyi tűzesetek több mint fele itt történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztviselője elmondta, hogy „az utolsó három napban több mint 75 tűzeset történt egyedül a Dél-Walesi völgyekben”.
A tűzesetek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetőek. Amikor eső esik egy tűz után, az újonnan megégett talajból a foszfátok kimosódnak a patakokba és folyókba, ami rontja a víz minőségét. A tűzesetek száma évről évre változik a száraz időszakok függvényében, de a BBC által gyűjtött adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest. Az év elejétől április 10-ig 34 tűzeset történt a térségben, míg 2025 áprilisában 445. Észak-Walesben a tűzoltóságok már 170 tűzesethez vonultak ki, míg Közép-Walesben 772 tűzesetet kezeltek. A tűzesetek száma Angliában és Észak-Írországban is emelkedett az előző évhez képest, míg Skóciában széleskörű vészhelyzeti riasztást adtak ki a tűzesetek miatt. Az adatok szerint a legtöbb tűzesetet szándékosan gyújtják meg, de ezek származhatnak egyszer használatos grillből vagy kontrollált égetésekből is, amelyek kicsúsznak az irányítás alól.
A tűzoltóságok Dél-Walesben iskolákba járnak, hogy a gyerekeknek már fiatal korban megtanítsák a tűzesetek pusztító hatásait. A Cwmbranban található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség munkatársai állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat hoztak, hogy a gyerekek testközelből ismerkedjen