Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus vízióval rendelkezik az emberiség jövőjéről, amelynek középpontjában a világűr felfedezése áll. 2021-ben indult első űrutazására, amelyért körülbelül 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett. Célja, hogy az űrutazás ne csupán a 600 ember kiváltsága legyen, akik eddig részt vettek benne, közöttük főként NASA által foglalkoztatott hivatásos űrhajósok és gazdagok. Isaacman azt nyilatkozta, hogy szeretné, ha a jövőben 600,000 ember tapasztalhatná meg az űr élményét. „Megkóstoltam a Kool-Aid-et, amikor a több bolygón élő fajokká válás grandiózus ambícióiról van szó” – mondta, hozzátéve, hogy sokan vágynak arra, hogy egy olyan világban éljenek, mint a Star Wars vagy a Star Trek, ahol az emberek űrhajókkal utaznak.

Isaacman, aki a 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd font) vagyonának jelentős részét egy 1999-ben alapított pénzfeldolgozó cégtől szerezte, nemcsak az első misszióját támogatta, hanem a SpaceX 2021-es űrhajósainak többi tagját is ő finanszírozta, szoros kötődése révén a repüléshez és a világűr iránti vonzalma miatt. Azóta több izgalmas kalandja is volt, tavaly például egy fejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol végrehajtotta az első kereskedelmi űrsétát is. Ezen a küldetésen egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új költségcsökkentő eljárást, amely lehetővé tette számára, hogy légzsilip használata nélkül lépjen ki és lépjen vissza az űrhajóba. Az Isaacmanról készült ikonikus fénykép, amelyen a világ lábai előtt áll, azt üzeni, hogy nem csupán egy playboy milliárdos, hanem valaki, aki a technológia határait feszegeti.

Isaacman legújabb figyelemre méltó eredménye, hogy Donald Trump őt jelölte ki a NASA új vezetőjének decemberben. A kérdés az, hogy miért pont őt választotta Trump, és mit vár tőle, különösen figyelembe véve, hogy az elnök Elon Muskot is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy csökkentse a szövetségi költségvetést 2 trillió dollárral (1,6 trillió font). A NASA vezetőjének kinevezése elnöki döntés, de az Egyesült Államok Szenátusának megerősítése is szükséges. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az szélesebb körű kérdéseket is felvet az emberiség űrbeli jövőjéről, figyelembe véve, hogy ő a tömeges űrutazás vízionáriusa.

A NASA történetében a vezetők különböző háttérrel rendelkeztek: voltak, akik korábban űrhajósok voltak, míg mások kormányzati tapasztalattal bírtak. Isaacman, Musk és Jeff Bezos egy új milliárdos generáció tagja, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrkutatásban, felgyorsítva az innovációt és drámaian csökkentve az emberi űrutazás költségeit. Isaacman kinevezése napján közzétett nyilatkozatában kifejtette, hogy „ez a második űrkorszak csak most kezdődött”, és hogy a jövőben virágzó űrgazdaság alakul ki, amely lehetőségeket teremt az emberek számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben.

Trump elnöksége alatt a NASA Artemis programját indította el, amely célja, hogy az embereket visszaküldje a Holdra, de az SLS rakéta késlekedései és költségtúllépései miatt a NASA helyzete aggasztóvá vált. Eközben Musk SpaceX és Bezos Blue Origin cégei újrahasználható, alacsony költségű Holdrakéták fejlesztésén dolgoznak. A NASA SLS rakétájának egy indulásának költsége 4,1 milliárd dollár, míg a SpaceX Starship rakétarendszerének becsült költsége körülbelül 100 millió dollár. A verseny a két milliárdos között felgyorsíthatja az innovációt és tovább csökkentheti a költségeket.

Isaacman kritizálta az SLS-t, mondván, hogy „felháborítóan drága”, és hogy a nagy űripari vállalatokat gazdasági hatékonyságra ösztönzik. Mivel a NASA költségvetését a Kongresszus irányítja, a változások végrehajtása nem lesz könnyű feladat. Azonban az új milliárdos generáció jelenléte és a kormány költségcsökkentési szándéka egyedülálló lehetőséget teremt Isaacman számára, hogy jelentős változásokat eszközöljön a NASA történetében. Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy a NASA hogyan reagál az új kihívásokra és lehetőségekre, és hogy az emberiség számára milyen jövőt formálhat az űrkutatásban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo