Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, nemcsak politikai pályafutása alatt, hanem azóta is komoly hatást gyakorol a világ különböző tájain, különösen a dél-afrikai politikára. Az Afrikaner csoportok, amelyek a dél-afrikai fehérek érdekeit képviselik, Trumpot a politikai „rottweiler”-eként ünneplik, aki harcukat a dél-afrikai elnök, Cyril Ramaphosa ellen vezeti. Az Afrikaner Solidaritás Mozgalom, amely a Trump-adminisztrációval való lobbizásra utazott az Egyesült Államokba, azonnal reagált Trump Ramaphosával folytatott találkozójára, és örömmel üdvözölte, hogy Dél-Afrika „óriási problémái” nemzetközi színtérre kerültek.
Ernst Roets, az Afrikaner jobboldal prominens alakja, kifejezte elismerését Trump iránt, és megjegyezte, hogy „Donald Trump ma történelmet írt”. Roets a közösségi médiában megosztotta Trump által bemutatott videókat, amelyek a radikális ellenzéki politikus, Julius Malema „Lődd le a boert; lődd le a gazdát” című dalát mutatták be, valamint fehér emberek támadásairól szóló híreket. A Solidaritás Mozgalom egyik tagja, Jaco Kleynhans, még tovább ment, kijelentve, hogy Trump Nobel-díjat érdemelne, amiért a „gazdasági gyilkosságok válságát” a nemzetközi napirendre helyezte.
Pieter du Toit, egy vezető Afrikaner politikai elemző, viszont figyelmeztetett arra, hogy Trump akciója azt mutatja, hogy „a dél-afrikai aktivisták által az amerikai jobboldalnak átadott hónapok és évek során felnagyított és félrevezetett információk célba értek”. A dél-afrikaiak között sokan dicsérték Ramaphosát a fegyelmezett reakciójáért, aki mosolygott, míg Trump komor arccal beszélt. Ugyanakkor sokan dühösek a jobboldali csoportokra, mivel úgy vélik, hogy ezek a csoportok nemzeti érdekekkel ellentétesen cselekedtek, amikor a Trump-adminisztrációt arra lobbizták, hogy kemény vonalat képviseljen Dél-Afrika ellen.
A kritikák azt is hangsúlyozzák, hogy Dél-Afrika egy nemzeti egységkormányt működtet, amely tíz pártból áll, és célja a nemzet sokrétű problémáinak kezelése, beleértve a magas bűnözési rátát, amely minden fajt és osztályt érint, valamint a 32%-os munkanélküliségi rátát, amely a fekete lakosságot sújtja a legjobban. Az „eső szivárvány nemzet” képe a Fehér Házban is megjelent, hiszen a kormányküldöttségben Dél-Afrika legmagasabb rangú fehér politikusa, John Steenhuisen is részt vett, aki a Demokratikus Szövetség (DA) mezőgazdasági minisztere. Steenhuisen elismerte, hogy Dél-Afrikának „valódi biztonsági problémái” vannak, és hangsúlyozta, hogy ezek megoldása jelentős erőfeszítést igényel.
Trump videója nemcsak a helyi politikát befolyásolta, hanem a dél-afrikai ellenzéki Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) párt szerepét is felnagyította, bemutatva Malema dalát. Az EFF a földek államosítását szorgalmazza, Malema pedig a politikai rendezvényeken rendszeresen énekli a dalát, amely egykor az apartheidellenes mozgalom himnuszának számított. Az Afrikaner lobbi csoportok próbálták betiltani a dalt, de a Dél-afrikai Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy egy „ésszerűen tájékozott ember” tudja, hogy a „protest dalok” nem szó szerint értendők, hanem provokatív módon járulnak hozzá az EFF politikai céljainak érvényesítéséhez.
Ramaphosa Trumpnak elmondta, hogy Dél-Afrika demokrácia, és bár a kormány „teljesen ellenzi” Malema kijelentéseit, az EFF-nek joga van létezni az alkotmány keretein belül. Az EFF a tavalyi parlamenti választásokon a negyedik helyre esett vissza, Ramaphosa pedig nem kívánt politikai lehetőséget adni Malemának a választások után. Steenhuisen tájékoztatta Trumpot arról, hogy a DA, amely egy középkategóriás jobboldali párt, csatlakozott a kormányhoz, hogy megakadályozza az EFF hatalomra jutását, és segítsen megoldani Dél-Afrika problémáit.
A találkozó során Ramaphosa egyesítette a nemzetet, és Nelson Mandela nevét emlegette, aki a faji megbékélés szimbóluma volt Dél-Afrikában az apartheid megszűnte után. Ugyanakkor sok Afrikaner úgy érzi, hogy már nem tud Dél-Afrikában élni, és Trump menekültstátuszt kínált nekik. Az Egyesült Államokban közel 60 Afrikanert telepítettek át. Trump támogatást nyújtott a jobboldali csoportoknak, akik februárban a dél-afrikai Pretoria amerikai nagykövetsége előtt összegyűltek, transzparensekkel, amelyek azt hirdették: „Tegyük Dél-Afrikát újra naggyá!” – ami Trump „Tegyük Amerikát újra naggyá!” szlogenjének adaptációja.
A Dél-afrikai Földreform Miniszter, Mzwanele Nyhontso elismerte, hogy a Fehér Házban zajló találkozó „kényelmetlen volt nézni”. Nyhontso hangsúlyozta, hogy Dél-Afrikában nincs népirtás, csupán bűnözés, amely más országokban is jelen van, és ez a bűnözés sok embert érint. A találkozón részt vevő híres Afrikaner golfozók, mint Ernie Els és Retief Goosen, szintén hozzászóltak a helyzethez, és hangsúlyozták a helyi gazdák küzdelmét, ugyanakkor a közös élményekről és a támogatás szükségességéről is beszéltek.
Zingiswa Losi, Dél-Afrika legnagyobb szakszervezetének elnöke, Trumpnak elmondta a vidéki területek súlyos helyzetét, ahol a fekete többség él. A találkozó végén a résztvevők közös megoldásokban gondolkodtak, hangsúlyozva, hogy a problémák nemcsak faji alapon merülnek fel, hanem alapvetően a bűnözésre vezethetők vissza, amely a társadalom minden rétegét érinti.