Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke 2,6%-ra emelkedett a márciusi hónapra vonatkozó tizenkét hónapos időszakban. Ez az érték alacsonyabb a korábbi hónapokban tapasztaltaknál, mégis meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England folyamatosan állítja a kamatlábakat annak érdekében, hogy az inflációt kordában tartsa, és az idei évben már kétszer is csökkentette a kamatokat, így a jelenlegi mérték 4,25%-ra csökkent. A Bank korábban figyelmeztetett arra, hogy várakozásai szerint az infláció 2025-ben ismét emelkedni fog. Az infláció a termékek árának időbeli növekedését jelenti. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor a tej inflációja 5%-nak számít.
Az Office for National Statistics (ONS) folyamatosan figyelemmel kíséri a hétköznapi termékek, például az élelmiszerek és az üzemanyagok árváltozásait. Ezt a virtuális „kosarat” rendszeresen frissítik, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, például 2025-ben virtuális valóság szemüvegeket és jóga matokat adtak hozzá, míg a helyi újságok hirdetéseit eltávolították. Az ONS az előző tizenkét hónap árváltozásait figyeli a fogyasztói árindex (CPI) kiszámításához, amelynek legfrissebb adatait havonta teszik közzé. Március hónapra a CPI 2,6%-ra csökkent, ami az előző hónapban, februárban 2,8% volt. Ez a csökkenés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak, és az ONS szerint a ruházati cikkek és cipők árcsökkenése játszotta a fő szerepet.
A Bank of England más módszereket is figyelembe vesz, például a „maginflációt” is, amikor a kamatlábak megváltoztatásáról döntenek. A mag CPI nem tartalmazza az élelmiszereket vagy az energiaárakat, mivel ezek rendkívül volatilisak lehetnek, így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. Márciusban ez az érték 3,4% volt, ami enyhe csökkenés a februári 3,5%-hoz képest. Az infláció jelentősen csökkent a 2022 októberében tapasztalt 11,1%-os csúcs óta, ami a legmagasabb szint volt 40 év óta. Azonban ez nem azt jelenti, hogy az árak csökkentek, csupán azt, hogy lassabban emelkednek.
Az infláció 2022-ben az olaj és a gáz iránti megnövekedett kereslet miatt ugrott meg a Covid-járvány után, és az energiaárak ismét emelkedtek, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció továbbra is jelentősen meghaladta a 2%-os célt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció messze meghaladta a célt, a Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy ha megdrágítják a kölcsönzést, az emberek kevesebb pénzt költenek, és talán többet is spórolnak. Ez csökkenti a termékek iránti keresletet és lassítja az árak emelkedését. Ugyanakkor ez egy nehéz egyensúlyozás, mivel a költségek emelése károsíthatja a gazdaságot. Például a háztulajdonosoknak magasabb jelzálogkölcsönökkel kell szembenézniük, ami a jobb megtakarítási lehetőségeket is felülmúlhatja. A vállalkozások is kevesebb kölcsönt vesznek fel, így kevésbé valószínű, hogy új munkahelyeket hoznak létre. Néhány esetben a cégek csökkenthetik a létszámot és a beruházásokat.
A Bank of England az infláció csökkenése miatt az idén másodszor csökkentette a kamatokat, és a várakozások szerint további óvatos lépések is várhatóak. Andrew Bailey, a Bank kormányzója kifejtette, hogy a legutóbbi döntés az infláció csökkenésének volt köszönhető, ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az amerikai vámtarifák bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámtarifák lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak. A legfrissebb hivatalos adatok szerint a bruttó bérek Nagy-Britanniában a december és február közötti időszakban meghaladták az inflációt, a magánszektor bérei pedig a közszolgáltatásoknál magasabb növekedést mutattak. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árak emelkedését, és az infláció az eurozónában 2,2%-ra csökkent áprilisban. Az Európai Központi Bank az utóbbi öt év legnagyobb kamatcsökkentését hajtotta végre, ezzel 3,75%-ra csökkentve a fő kamatlábat. Az Egyesült Államokban az infláció márciusban 2,4%-ra csökkent, de még mindig meghaladja a központi bank célját. A gazdasági helyzet és a kamatlábak alakulása folyamatos figyelmet igényel, hiszen a globális gazdasági folyamatok kedvezőtlen hatással lehetnek a helyi piacokra.